Manewry diagnostyczne / repozycyjne / uwalniające

Manewry diagnostyczne

Poza typowym wywiadem chorobowym najistotniejsze w diagnostyce jest rozpoznanie lokalizacji kamicy. Identyfikacja zajętego kanału jest możliwa na podstawie wzorca oczopląsu pojawiającego się w trakcie napadu BPPV. Napad BPPV z kanału tylnego prowokowany jest za pomocą manewru Dix-Hallpike’a („złoty standard”). W czasie tego manewru dochodzi do ruchu otolitów w kanale. Pobudzenie kanałowych komórek zmysłowych drogą dość złożonych interakcji prowadzi do tożstronnej aktywacji mięśnia skośnego górnego oraz przeciwstronnej – mięśnia prostego dolnego, czego bezpośrednim wynikiem jest pojawienie się po kilku- sekundowej latencji oczopląsu. Oczopląs ten ma charakter pionowokrężny i jest skierowany w stronę czoła i zajętego kanału (położonego niżej). W przypadku kamicy osklepkowej latencja oczopląsu jest krótsza, zaś czas jego trwania – dłuższy.

W diagnostyce kamicy kanałowej bocznej wykorzystuje się test Pagniniego-McClure’a. W czasie jego wykonywania po krótkiej latencji (krótszej niż w przypadku kanału tylnego) pojawia się poziomy oczopląs w możliwych dwóch wariantach: z fazą szybką skierowaną w dół (geotropowy – w przypadku canalolithiasis) lub w górę (apogeotropowy – w przypadku cupulolithiasis). Należy koniecznie zapamiętać, że stronę zajętą proce- sem chorobowym określa się na podstawie intensywności oczopląsu. W przypadku kamicy kanałowej intensywniejszy oczopląs geotropowy występuje podczas ułożenia na „chore ucho”, z kolei w przypadku kamicy osklepkowej oczopląs apogeotropowy jest intensywniejszy w pozycji na „zdrowe ucho”.Dix-Hallpike dla kanału tylnego

Manewry repozycyjne/uwalniające

Manewr repozycyjny Epleya

Niewątpliwie najbardziej popularny i stosunkowo dość prosty w wykonaniu. Jego skuteczność szacuje się na 80–90% już po pierwszym wykonaniu. Rozpoczyna się on manewrem Dix-Hallpike’a, następnie głowa pacjenta obracana jest o 90 stopni w stronę zdrową. Po 1–2 minutach obrót jest kontynuowany o kolejne 90 stopni (pacjent leży wówczas na boku z głową skierowaną lekko w dół). Po kolejnych 1–2 minutach manewr kończy się przyjęciem pozycji siedzącej.

Manewr uwalniający Semonta

Rzadziej stosowany, wydaje się jednak nie mniej skuteczny. Pacjent jest kładziony na chorą stronę z pozycji siedzącej, z głową obróconą 45 stopni w stronę ucha nieuszkodzonego (położony pacjent patrzy w górę). Następnie chory kładzie się na stronę przeciwną (zdrową) z pozycji siedzącej, nie zmieniając położenia głowy (patrzy w dół). Każdą z pozycji utrzymuje przez 1 minutę. Manewr kończy się posadzeniem chorego.

Manewr Lemperta (barbecue maneuver)

Rozpoczyna się testem Pagniniego-McClure’a. Po zdiagnozowaniu zajętego kanału etapami wykonywany jest obrót pacjenta w pozycji lezącej co 90 stopni w stronę ucha nieuszkodzonego (wariant kanałowy) lub uszkodzonego (wariant osklepkowy) aż do 360 stopni. Manewr kończy się posadzeniem pacjenta.

Manewry Gufoniego

  • w przypadku canalithiasis (oczopląs geotropowy) manewr polega na energicznym położeniu pacjenta z pozycji siedzącej na „ucho zdrowe”, następnie po 1 minucie głowa obracana jest o 45 stopni w dół (pacjent leży twarzą do kozetki). Po 2–3 minutach chory jest ponownie sadzany 
  • w przypadku cupulolithiasis (oczopląs apogeotropowy) manewr przebiega podobnie, różnica polega na obrocie głowy o 45 stopni w górę na 2–3 minuty.

Należy pamiętać, że manewry terapeutyczne stosowane w BPPV z kanału półkolistego tylnego są skuteczniejsze niż w przypadku kanału bocznego. Poza tym kamica kanału półkolistego bocznego bywa powikłaniem leczenia kamicy kanału półkolistego tylnego i na odwrót.

Umów wizytę

W Gdańsku lub Pelplinie

Poznaj opinie pacjentów, którzy skorzystali z mojej wiedzy

Wizyta dotyczyła bólu w okolicy dolnej żuchwy.Z wywiadu lekarz określił co było powodem bólu oraz zabieg.

Marek Z.

Jak najbardziej polecam wizytę u dr Chwojnickiego-słucha pacjenta,udziela wyczerpujących odpowiedzi i jest szczerze zainteresowany,zeby pomoc i wyleczyć pacjenta.Dodatkowy plus za łatwa rejestracje i punktualność.

Mia.

Była to moja pierwsza wizyta u dr Chwojnickiego. Lekarz spokojnie mnie wysłuchał, zadał kilka pytań, zbadał. Dokładnie omówił ze mną różne opcje diagnostyki i zasugerował najlepszą dla mojego przypadku. Odpowiadał na każde moje pytanie, rozwiał wątpliwości. Pierwszy neurolog który wszystko mi dokładnie tłumaczył i nie zbywał półsłówkami. Polecam, Magda

Magda.

Miły, rzeczowy, komunikatywny lekarz. Poświęca czas pacjentowi i jest dociekliwy. Wizyta zgodnie z umówioną godziną.

Pacjent.
arrow_back arrow_forward
star_rate star_rate star_rate star_rate star_rate
5/5 na podstawie 30 opinii Pacjentów

Professmed

Gabinet w Gdańsku
ul. Tartarczna 2/15a,
80-839 Gdańsk Tel +48 58 380 24 25 Wyznacz trasę
Umów wizytę online

Medgart

Gabinet w Gdańsku
ul. Marii-Curie-Skłodowskiej 3, 80-210 Gdańsk II piętro Tel 58 5507333 Wyznacz trasę
Umów wizytę

Centrum Zdrowy Profil

Gabinet w Gdańsku
ul. Jabłoniowa 20, 80-175 Gdańsk, Polska Tel 664 174 000 Wyznacz trasę
Umów wizytę

Pelplińskie Centrum Zdrowia

Gabinet w Pelplinie
ul. Bpa Dominika 11, 83-130 Pelplin Tel 58 6998000 Wyznacz trasę

credit_card Przyjmuję płatność kartą

Masz pytanie?

Napisz lub zadzwoń, a ja odpowiem na wszystkie Twoje pytania